Current Principal Donors

 

Jefferson Level: $25M and Above
 
Anonymous 
Frank Batten Sr. + 
Frank M. Sands Sr. ’63 & Marjorie R. Sands +
David C. Walentas ’64 & Jane Walentas
 
Madison Level: $10M–24.9M
 
Anonymous
George A. L. David ’67 
Richard A. Mayo ’68 & Sara Page Mayo 
The Batten Foundation
 
Monroe Level: $5M–9.9M
 
H. William Coogan Jr. ’82 & Theresa Kost Riddle
James A. Cooper ’84 & Stacy Cooper
Frank E. Genovese ’74 & Susan L. Genovese 
W. Hunter Goodwin III ’95 & Crystal H. Goodwin
Kirsti W. Goodwin ’02 & Matthew T. Goodwin
Robert D. Hardie MBA ’95, PhD ’99 & Molly G. Hardie
Robert J. Hugin ’85 & Kathleen Hugin
Thomas A. Saunders III ’67 & Mary Jordan Saunders 
 
Rotunda Level: $2.5M–4.9M
 
W.L. Lyons Brown III ’87 & Susanna S. Brown
Terrence D. Daniels ’70 & Courtnay S. Daniels 
Colgate W. Darden Jr. + & Constance Darden + 
U. Bertram Ellis Jr. ’79
Martina Hund-Mejean ’88 & Bruno J. Mejean
In Honor of the Class of 1957
Gary T. Jones ’74 & Elizabeth Rhett Jones 
Doug Lebda ’14 & Megan Lebda
Lemuel E. Lewis ’72 & Sandra Lewis
H. Eugene Lockhart Jr. ’74 & Terry J. Lockhart 
John G. Macfarlane III ’79 & Dudley W. Macfarlane 
Michael E. O’Neill ’74 & Patricia J. O’Neill
Frank M. Sands Jr. ’94
John R. Strangfeld Jr. ’77
James W. Todd ’64 & Sharon K. Todd 
Donald M. Wilkinson ’66 & Lucinda P. Wilkinson + 
 
Colonnade Level: $1M–2.4M
 
Anonymous (2)
Kirby Clarke Adams ’79
Altec/Styslinger Foundation
Beverley W. Armstrong ’66 +  & Carol C. Armstrong
Stephen E. Bachand ’63 & Phyllis Bachand
Thomas J. Baltimore Jr. ’91 & Hillary D. Baltimore
Frank Batten Jr. ’84 & Aimee C. Batten 
Dorothy Neal Batten ’90 
E. Thayer Bigelow Jr. ’67 
William D. Cannon Jr. ’68 & Nancy Cannon
David Cheek ’79 & Kathy Cheek
James S. Cheng ’87 & Jeanette Wang Cheng
Charles G. Duffy III ’87 
Louis G. Elson ’90
Lawton W. Fitt ’79 & James I. McLaren 
John D. Fowler Jr. ’84 & Corey P. Fowler
Peter M. Grant II ’86 & Colleen Grant
Henri A. M. Termeer ’73 + & Belinda Herrera-Termeer
Thomas V. Inglesby ’84 & Joan W. Inglesby
Peter D. Kiernan ’79 & Eaddo H. Kiernan
Martin L. Killgallon II ’72 & Deborah Killgallon 
William C. Killgallon TEP ’76 & Susan Killgallon 
Mark J. Kington ’88 & Ann Kington
Philip W. Knisely ’78 & Patricia Knisely
Robert E. Lamb II ’70 & Charlotte Lamb
Bruce R. Lauritzen ’67
Lawrence Lewis Jr. + & Janet P. Lewis + 
Daniel S. Lynch ’84 & Eilzabeth H. Lynch ’84
Thomas C. MacAvoy + & Margaret M. MacAvoy +
J. Huston McCollough II ’75 & Joan S. McCollough 
Barclay McFadden III ’76 & Jane Perry McFadden
The Melville Foundation
Donald E. Morel Jr. TEP ’97 & Lauren Morel
Albert N. Morgan Jr. ’72 & Carla H. Morgan
Marshall N. Morton ’72 & Caroline Morton
Paul A. Murphy +
G. Ruffner Page Jr. ’86 & Virginia W. Page
Zhiyuan "Jerry" Peng ’03 & Ying Hu
Harry T. Rein ’73 & Susan D. Rein
Douglas A. Scovanner ’79 & Mary M. Scovanner
Jack T. Siegel ’67 + & Alice H. Siegel 
Henry F. Skelsey ’84 & Susan W. Skelsey
Robert W. Smith ’87 & Teresa Smith
Shannon G. Smith ’90
Wallace Stettinius ’59 & Mary Gray Stettinius
Bruce R. Thompson ’90
Warren M. Thompson ’83
William P. Utt ’84 & Carolyn S. Utt
Steven C. Voorhees ’80 & Celia Voorhees
Thomas R. Watjen ’81 & Nanette A. Watjen
David N. Webb ’77 & Nancy Shepherd Webb ’77
Thomas E. Worrell Jr. ’71 
 

 = Founding Member
+ = Deceased